Pies i dziecko.

Pies i dziecko – najlepsi przyjaciele, czyli dlaczego warto zaangażować dziecko w pracę poprzez zabawę z psem

Dzieci instynktownie dążą do kontaktu z psami. Każdego chętnie głaszczą i przytulają, próbują się przywitać chwytając za łapy a chcąc się bawić, ciągną za ogon, czy drażnią zabawką. Chętnie również podchodzą do psiej miski, wyjmują z niej „chrupki”, i podają psu żeby go nakarmić. Takie zachowanie jest dla dziecka naturalne – przecież mama także je karmiła biorąc posiłek z talerzyka i podawała dziecku, gdy nie umiało jeszcze jeść samodzielnie.

Zwierzęta są dla dzieci żywymi maskotkami, zabawkami. Zdarzyć się może, że dziecko, dla którego pies jest swego rodzaju nowością, podąża za zwierzęciem krok w krok, nie pozwalając mu nawet na chwilę spokojnego odpoczynku. Dziecko chce się bawić, jakkolwiek by ta zabawa nie wyglądała. Niekiedy wystarcza rzucanie psu zabawki, a jak to już się znudzi albo pies się zmęczy, można na niego usiąść, położyć się, wytarmosić. Dobrze ułożony pies, w kontakcie z dzieckiem może wykazywać anielską wręcz cierpliwość, dając jednak sygnały, że nie czuje się komfortowo jako zabawka dla rozkrzyczanego, nieobliczalnego, wykonującego nieskoordynowane ruchy małego człowieka, którego swoją drogą z różnych przyczyn może się zwyczajnie obawiać.
W takim momencie, idealnie byłoby gdyby wkroczył ktoś dorosły i zajął czymś dziecko, pozwalając zwierzęciu odpocząć. Gdyby jednak dziecko znało postawy psiego elementarza, wiedziałoby, że pies po prostu potrzebuje odpocząć.

Inną, choć zbliżoną i równie ważną kwestią są obce psy spotykane na spacerze. Dla dzieci każdy pies jest interesujący, każdego, bez względu na wielkość, rasę czy płeć chętnie chciałyby pogłaskać, pobawić się z nim, albo chociaż zaczepić. A przecież nie wszystkie psy spotykane na ulicy są przyjaźnie nastawionymi psiakami domowymi. Niektóre z nich reagują na dzieci lękliwie, ponieważ z różnych przyczyn się ich obawiają i mogą zareagować agresywnie, nieprzewidywalnie. Równie ważną kwestią jest fakt, iż psy w dzisiejszych czasach trudnią się różnymi profesjami – są psy asystujące osobom niepełnosprawnym, psy wyszkolone do poszukiwania materiałów wybuchowych, narkotyków. Dzieci powinny wiedzieć, że niektóre psy pracują i tym przeszkadzać wręcz nie wolno oraz, że zawsze należy zapytać właściciela czy można psiaka pogłaskać.

Aby kontakt naszych milusińskich z pupilami był bezpieczny i zarówno ludzie jak i zwierzęta czuły się komfortowo, dzieci powinny znać podstawowe zasady kontaktu z psami, oraz wiedzieć jak czytać sygnały wysyłane przez zwierzęta. Dzięki temu będą potrafiły przewidzieć, jakie zamiary ma pies i czy czuje się bezpiecznie w ich towarzystwie. Ważne jest również, żeby dzieci wiedziały, w jaki sposób bezpiecznie bawić się z czworonożnym przyjacielem.

Szkolenie psa przez dziecko, pod fachowym okiem, jest niezwykle satysfakcjonujące i może być fantastycznym rozpoczęciem wspólnej drogi przez życie.

Pies podczas takiego szkolenia pies nauczy się podstawowych komend, dziecko natomiast zrozumie jak myśli i porozumiewa się z nami pies. Najważniejsze jednak jest to, że między dzieckiem a psem zawiąże się nić porozumienia, która odpowiednio pielęgnowana, będzie ich łączyć przez długi czas.

Zachęcamy również do lektury: Dziecko i pies

Zobacz cennikregulamin szkolenia.


Zapisy
Formularz kontaktowy: Kontakt
Telefonicznie: 503-575-963
E-mailowo: kontakt@perfectdog.com.pl
Poprzez Facebooka: facebook.com/szkoleniepsowgdynia