Kiedy psy doświadczają nieprzyjemnych rzeczy w ciągu dnia, cierpią również w trakcie snu.


Autor: Marc Bekoff | Tłumaczenie: Anna Pankowska


Negatywne doświadczenia powodują, że psy krócej śpią twardym snem.

Szacuje się, że psy sypiają średnio około 12-14 godzin dziennie. Oczywiście, na to jak dużo snu pies potrzebuje, a ile faktycznie śpi wpływa wiele czynników takich jak rasa psa, płeć, ilość aktywności jaką otrzymują ale też aktywność ludzi, innych psów 
i zwierząt w domu. Wiadomo również, że psy uczą się w trakcie snu.

Choć wydaje się to zaskakujące, niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób wcześniejsze doświadczenia wpływają na sen psa. Wiemy, że stres wpływa na ludzkie wzorce snu, a nieprzespane noce powodują podwyższony poziom stresu, można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że stres może wpływać na jakość snu u psa a także może mieć ogromny wpływ na ich stan emocjonalny.

Chociaż nigdy nie myślałem o tym, jak psy z którymi dzieliłem mój dom odczuwają to, że mają „zły dzień” lub „dobry dzień”, ich wzorce snu wykazywały różnice i sugerowały, że psy czasami miewają złe sny. Po takich dniach, wieczorami psy często nie dawały mi zasnąć, a gdy wstałem następnego dnia rano, ich zachowanie nie było entuzjastyczne jak zazwyczaj. Pewnego dnia, jeden z psów, suczka Mishka, był niespokojny przez dwie noce z rzędu. Kiedy budziła się rano, była kapryśna, nietypowo rozdrażniona i wyjątkowo nie doceniała moich starań aby jej dzień był lepszy. Nie pomogła nawet obecność zaprzyjaźnionego psiaka z sąsiedztwa. Po dwóch nocach, wróciła do siebie – była przyjacielska i zrelaksowana.

Ze względu na brak wiedzy o tym, jak zły dzień może wpływać na złą jakość snu psa, z przyjemnością przestudiowałem prace Boba Yirki, który podsumowuje wyniki nowego badania przeprowadzonego przez węgierską badaczkę Annę Kis i jej współpracowników „Makrostruktura snu jest modulowana przez pozytywne i negatywne doświadczenia społeczne u dorosłych psów”.

Podobnie do wyników badań w których wykryto, że psy uczą się podczas snu, zastosowano nieinwazyjne techniki EEG. Psy poddawane były pozytywnym doświadczeniom z opiekunami i nieznajomymi ludźmi. Były głaskane, bawili się wspólnie w przeciąganie liny, aportowanie i rozmawiano z nimi. Negatywne doświadczenia jakimi były poddawane to na przykład przywiązywanie ich do drzwi i pozostawianie psów samych przez dwie minuty po czym ludzie wracali i nie witali się z psami ani nie nawiązywali z nimi kontaktu wzrokowego. Następnie, nieznajoma osoba wchodziła do pomieszczenia i wgapiała się w prosto w oczy psa, bez słowa.

Złe doświadczenia wpływają na wzorce głębokiego snu u psa.

Ogólnie rzecz ujmując, psy które są wystawiane na negatywne doświadczenia, szybciej zapadają w sen niż te które miały pozytywne doświadczenia. Spędzają jednak mniej czasu w głębokim śnie – nagrania EEG pokazały, że zestresowane psy spędzają średnio około 20 minut więcej w fazie REM (szybkiego ruchu gałek ocznych).

Naukowcy wywnioskowali, że ich badanie „dostarcza pierwszych bezpośrednich dowodów na to że bodźce emocjonalne wpływają na fizjologię snu u psów”. Wyniki tego badania powinny zaalarmować ludzi, aby zwracali większą uwagę na wzorce snu u swojego psa a także uzmysłowić im, że możliwe jest to że zła jakość snu w nocy może wpływać na stan emocjonalny psa po przebudzeniu”.

1 Kilka osób pytało mnie o etykę związaną z poddawaniem psa stresującym badaniom. Naukowcy uważają, że ich „badania zostały przeprowadzone zgodnie z węgierskimi przepisami dotyczącymi doświadczeń na zwierzętach i wytycznymi w sprawie wykorzystania zwierząt w badaniach opisanych przez Stowarzyszenie na rzecz badania zachowania zwierząt (ASAB). Węgierski Komitet ds. nauki i badań nad zwierzętami wydał oświadczenie (PE/EA/853-2/2016) zatwierdzające nieinwazyjny protokół eksperymentalny badań. Wszyscy opiekunowie zgłosili się do badań na ochotnika.

Źródło: https://www.psychologytoday.com/blog/animal-emotions/201710/when-dogs-have-bad-day-eegs-show-their-sleep-suffers