Psi park, czyli królestwo psów.


Autor: Anna Pankowska


Park dla psów, psi wybieg, strefa dla psa – czyli miejsca, w których psie prawa powinny być najważniejsze i bezwzględnie przestrzegane. Przyjrzyjmy się więc temu, na co najbardziej zwracać uwagę, po to aby wizyta w przestrzeni stworzonej dla psów była dla nich jak najbardziej komfortowa.

Psi park królestwo psów

Zasady ogólne

Najbardziej wydawałoby się oczywiste sprawy poruszamy na początku – przed wizytą na psim wybiegu zabierzmy pupila na krótki spokojny spacer aby załatwił swoje najpilniejsze potrzeby. Kwestia sprzątania na wybiegu wydaje się bezsporna – w końcu jest to przestrzeń z której nasze psy korzystają w pełni i niejednokrotnie mają bliski kontakt z trawą.

Na psie wybiegi nie zabieramy suczki w trakcie cieczki ani kilka dni po jej zakończeniu.

Strefa dla psów to z założenia miejsce, w którym psiaki mogą przebywać bez smyczy – biegać, węszyć, odpoczywać, zawierać nowe psie przyjaźnie. Po prostu robić to, na co mają ochotę, oczywiście jeśli tylko inne psiaki czują się w ich obecności komfortowo.

Bardzo ważne jest więc to aby dobrze ocenić, czy twój psiak czy też psiaki faktycznie dobrze odnajdą się w takim miejscu. Jak to ocenić? Poniżej kilka pytań pomocniczych:

  • czy mój pies lubi towarzystwo innych psiaków na spacerach?
  • czy mój pies dobrze odnajduje się w dużej grupie innych (przeważnie nieznanych) psów?
  • czy chętnie nawiązuje nowe znajomości?
  • czy potrafi bawić się z poszanowaniem zasad czyli czy podczas szaleństw robi pauzy, czy zmienia role w trakcie zabawy (raz gonię ja, raz gonią mnie)?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedź brzmi ‚nie’ warto zastanowić się nad tym, czy wizyta w psiej strefie będzie dla niego przyjemnością. Z pewnością jeśli twój pies nie jest specjalnie zainteresowany bliskim kontaktem z psami w trakcie codziennych spacerów i raczej od nich stroni – wizyta tam gdzie psiaki nastawione są na beztroską zabawę nie będzie dla niego przyjemnością i są małe szanse na to, że będzie chciał spełnić nasze oczekiwania czyli szaleńcze zabawy z zupełnie obcymi psami. Ważnym aspektem jest również kwestia wizyty szczeniąt na psich wybiegach. Pamiętajmy, że nie dla każdego szczenięcia psi wybieg będzie odpowiednim miejscem. Dlaczego? Ze względu na kwestie zdrowotne (brak kompletu szczepień), ale również dlatego że maluch może czuć się onieśmielony wielkością i ilością psów a także stylem ich zabawy (może zostać przez nie poturbowany). Oczywiście każdy szczeniak jest inny – jeden świetnie odnajdzie się w takim miejscu, dla innego zaś będzie to ogromne, niekoniecznie pozytywne przeżycie. Socjalizacja psa, jakkolwiek jest istotna, z pewnością nie polega na tym aby wrzucać szczenię w sytuację z którą może sobie nie poradzić.

Będąc z psem na wybiegu, miej go zawsze na oku i sprawdzaj czy zachowuje się w sposób który nie powoduje dyskomfortu u innych użytkowników wybiegu.

Wejście do parku – śluza niezgody

Dobrze skonstruowany wybieg dla psów ma na wejściu śluzę czyli przestrzeń dzięki której psiaki mogą znaleźć się na terenie wybiegu już bez smyczy. Wchodzimy do śluzy, zwalniamy psa ze smyczy i idziemy dalej – wpuszczamy psa na teren wybiegu już luzem. Opuszczając park, bierzemy psa na smycz również w śluzie.

Jedzenie na wybiegu, czyli pora na posiłki

Kwestia spożywania posiłków na wybiegu może wydawać się abstrakcyjna, ważne jednak by została poruszona. Zdecydowanie zachęcam do tego, aby powstrzymywać się od jedzenia wtedy kiedy jesteśmy na psim wybiegu. Pamiętajmy, że jedzenie to również lody, chipsy wyciągane pojedynczo z opakowania, biszkopty czy sucha bułeczka którą trzyma dziecko. No i oczywiście jedzeniem są również smakołyki które chcemy zaoferować naszemu psu. Dlaczego przestrzegamy przed jedzeniem na wybiegu? Otóż dlatego, że smakowite kąski mogą powodować sytuacje konfliktowe wśród psów co jest zupełnie niepotrzebne szczególnie w miejscu które psom ma kojarzyć się jednoznacznie pozytywnie. Poza tym, wnosząc jedzenie na teren wybiegu ryzykujemy tym, że psiaki będą chciały się do tego jedzenia dostać więc mogą na nas skakać – w przypadku osoby dorosłej może nie być to problemem, jednak w połączeniu duży pies i małe dziecko sytuacja zmienia się diametralnie.

Dzieci w psiej strefie, czyli czym skorupka za młodu…

Drodzy rodzice 🙂 potraktujcie proszę poniższy fragment jako serdeczną prośbę do was, wystosowaną w trosce o dzieci. I psy oczywiście. Strefy dla psów to przestrzenie przeznaczone do tego aby psiaki mogły spędzać tam czas zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Przychodzą tam psiaki towarzyskie, sympatyczne, mniej lub bardziej lubiące kontakt z obcymi ludźmi. Na terenie wybiegu są najczęściej elementy architektury, które psy mogą przeskoczyć, przejść pod spodem czy wejść do środka, ominąć, wejść na górę. Przeszkody takie są jednak przeznaczone dla psiaków – elementy te nie posiadają atestów niezbędnych aby mogły tam bezpiecznie bawić się dzieci.

Dzieci na psim wybiegu powinny być pod opieką rodziców, dbających o to aby dzieciaki szanowały inne psy, nie bawiły się nimi – ale z nimi. Uczcie dzieciaki poszanowania do psów, tego żeby nie traktowały naszych czworonożnych przyjaciół jak żywych zabawek.
Psich wybiegów jest w Trójmieście kilkanaście. Placów zabaw dla dzieci jest bardzo dużo – drodzy rodzice, jeśli wybieracie się z psem i dzieckiem na psi wybieg – ustalcie wcześniej zasady jakie będą obowiązywały w tym wyjątkowym miejscu.

Miejsca dla psów w Trójmieście: Gdynia z psem, Gdańsk z psem, Sopot z psem