Jak pies z kotem, czyli jak sprawić aby była to historia o przyjaźni.


Autor: Anna Pankowska


Sformułowanie „jak pies z kotem” kojarzy nam się dość jednoznacznie, jako opowieść o dwóch wrogach. Ale przecież niemal każdy z nas słyszał o psio-kocich przyjaźniach. Czyli jednak jest to możliwe? Jeśli w waszym domu jest pies a wy, mniej lub bardziej skrycie, marzycie o tym aby przygarnąć również kota ale zastanawiacie się jak to wszystko zorganizować – ten artykuł jest właśnie dla was.

Jak pies z kotem

W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę z tego, że głównym powodem nieporozumień pomiędzy psami i kotami jest odmiennie rozumiana mowa ciała. Najlepszym przykładem jest machanie ogonem – dla kota intensywne nim poruszanie może być oznaką nerwowości i prośbą o dystans, pies natomiast odbiera to zachowanie jako zachętę do kontaktu. Inną różnicą jest chociażby to, że koty są z natury samotnikami i indywidualistami, psy zaś bardzo lubią towarzystwo i dobrze czują się w grupie rodzinno-przyjacielskiej. Dobierając nowego domownika zastanów się, jakiego temperamentu jest pies-rezydent i na tej podstawie na zasadzie podobieństwa dobierz kota. Pewnym ułatwieniem będzie też wiedza na temat stosunku kota do psów. Hodowca czy opiekun w domu tymczasowym powinien być w stanie podpowiedzieć nam czy wybrany maluch miał kontakt z psami i jak on wyglądał. Jeśli kot ma mieć pewne konkretne cechy, poszukajmy ich w opisie danej rasy i wybierzmy sprawdzoną hodowlę.

 

Kociak i szczenię w jednym domu.

Najłatwiejsza sytuacja wydaje się być wtedy, gdy do domu przychodzą młody psiak i młody kociak, które będą razem dorastać. Wspólne aktywności i zabawy to dobry wstęp do pięknej przyjaźni. Pewnym utrudnieniem w tej sytuacji będzie z pewnością to, że będziemy mierzyć się z nauką czystości w podwójnym wydaniu – warto zdawać sobie z tego sprawę aby uniknąć zaskoczenia i oszczędzić sobie nerwów. Dbajmy również o to aby zapewniać zwierzakom możliwość swobodnego odpoczynku. Jeśli same nie będą umiały robić przerw w zabawach na sen i relaks, pokaż im że jest to ważne. Gdy zauważysz że jest taka potrzeba, nie obawiaj się oddzielać je na krótkie chwile. Dbajmy też o to, aby bawić się z nimi – spędzać czas wspólnie ale i z każdym z nich z osobna. Istotne jest również to, aby pies i kot nie wyjadały sobie posiłków a psiak nie miał dostępu do kuwety.

 

Kot i dorosły pies.

Jeśli mamy w domu dorosłego psa, sytuacja wydaje się być nieco bardziej skomplikowana, więc powinniśmy przygotować do tego i dom i psa. O co więc powinniśmy zadbać?

Przygotowanie psa na nowego domownika powinno zacząć się już na jakiś czas przed pojawieniem się nowego przyjaciela. Jednym z elementów jest uczenie go w domu większej samodzielności – już wkrótce nie będzie jedynakiem i będzie musiał nauczyć się tego, że nie będziemy poświęcać mu całej naszej uwagi. Lepiej zrobić to przed pojawieniem się kota aby uniknąć stresu związanego z tą zmianą w codzienności. Powinniśmy również nauczyć psa powstrzymywania się od gonienia poruszającej się zabawki – nagrodą będzie wspólna, atrakcyjna zabawa inną zabawką. Jeśli pies chodził do szkoły, gdzie wspólnie pracowaliście nad tym aby reagował na polecenia, warto przypomnieć mu to, nad czym tam wspólnie pracowaliście i nauczyć do kilku nowych sztuczek.

Szczególnie ważne dla kota jest zaaranżowanie przestrzeni w mieszkaniu / domu tak, aby było dużo łatwo dostępnych miejsc ucieczki do których pies nie będzie miał dostępu. Półki umieszczone poza zasięgiem psa czy też wysoki drapak będą dla kota bezpiecznymi punktami schronienia w razie potrzeby. Na początek dobrym pomysłem będzie też założenie bramki między pomieszczeniami, aby zwierzęta miały okazję do spokojnego poznawania się bez przekraczania wzajemnych granic. Jeśli jest taka możliwość, dobrze byłoby aby w pierwszych dniach w nowym domu umieścić kota w jednym pomieszczeniu do którego pies nie ma dostępu – pozwoli mu to odnaleźć się w nowej sytuacji. Stopniowo zapoznawaj psa z zapachem kota – dobrym pomysłem na początek jest udostępnianie psu kocyka z zapachem kota. Kot również powinien mieć możliwość zapoznania się z zapachem psa, więc gdy ten będzie na spacerze wypuszczaj kota z jego pokoju aby się oswoił. Po kilku dniach można podjąć pierwszą próbę bliższego zapoznania psa z kotem. Najlepiej aby w tej sytuacji uczestniczyły dwie osoby – jedna będzie dbała o komfort i bezpieczeństwo kota, a druga o komfort i bezpieczeństwo psa. Kot powinien być trzymany na rękach lub w transporterze. Jeśli bardzo obawiasz się reakcji psa, powinien być on na smyczy i jeśli uznasz że jest to konieczne – również w kagańcu fizjologicznym.

Gdy powitanie jest spokojne i oba zwierzęta czują się komfortowo, możesz pozwolić psu podejść bliżej, aby mogły się powąchać. Pierwsze spotkania powinny być dość krótkie. Kolejne etapy to spotkania gdy pies jest bez smyczy (jeśli widzisz taką konieczność i nadal obawiasz się ryzyka skrzywdzenia kota, pies powinien być w kagańcu fizjologicznym). Stopniowo wydłużaj czas spotkań i zwiększaj swobodę zwierząt. Nie ma reguły ile czasu może zająć zwierzętom pokonywanie kolejnych etapów – daj im tyle czasu, ile potrzebują. Dopóki nie będzie pewności, że zwierzęta są bezpieczne w swojej obecności, nie powinny być pozostawiane bez kontroli. W pierwszym miesiącu zwierzęta powinny być w osobnych pomieszczeniach podczas waszej nieobecności. Ludzkie emocje mają bardzo duży wpływ na to jak będzie budowała się relacja między psem a kotem – im więcej spokoju, tym lepiej.

Kocia karma jak i kuweta powinny być w miejscu niedostępnym dla psa. Zwierzęta mogą pić wodę z jednej miski jednak na początku powinny być co najmniej dwie.

To od kota w dużej mierze zależy, czy i jak szybko nawiąże się nić porozumienia. Dajmy zwierzętom trochę czasu na odnalezienie się w nowej życiowej sytuacji i nie przymuszajmy ich do kontaktów – pozwólmy aby relacja budowała się według ustalonych przez nich reguł i zgodnie z ich możliwościami. Pamiętaj, jeśli nie czujesz się na tyle pewnie aby na własną rękę wprowadzić kota do domu w którym mieszka pies, skorzystaj z pomocy specjalisty. Patrząc z dystansem na waszą sytuację, behawiorysta będzie mógł pomóc wam przygotować psa i dom tak, aby zapoznanie zwierząt odbyło się bez zbędnego stresu.