Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu.


Autor: Anna Pankowska


Spodziewacie się dziecka i martwicie się, jak na tę nową sytuację zareaguje Wasz czworonożny przyjaciel? Zastanawiacie się, jak zaaranżować powitanie i pierwsze wspólne chwile razem, aby pojawienie się nowego domownika odbyło się bez stresu? Oto kilka wskazówek dzięki którym będziecie przygotowani na pierwsze wspólne chwile.

Zmiany w domu

Z chwilą pojawienia się dziecka w domu zmieni się wiele rzeczy, z pewnością już teraz przygotowujecie miejsce dla nowego członka rodziny. Często jest tak, że mieliście w domu wolny pokój, który dotychczas był psim pokojem (taka przejściowa sytuacja) a teraz to pomieszczenie będzie pokojem dziecięcym. Warto więc zastanowić się nad tym, jak dużą zmianę będzie to stanowiło dla psa. Czy nadal będzie mógł swobodnie tam wchodzić aby znaleźć spokój? Jak bardzo zmieni się układ mebli (może pojawią się nowe?) Czy jeśli psiak zostanie pozbawiony swojego pokoju, uda Wam się znaleźć dla niego jakieś inne miejsce w którym będzie mógł spokojnie odpocząć od zgiełku i zamieszania?

Zmiany w życiu
Wasze wspólne życie z pewnością ulegnie zmianie, na szczęście jest jeszcze chwila czasu na to, aby się do nich przygotować. Przede wszystkim, warto usiąść i spokojnie pomyśleć o tym, czy są jakieś zachowania psiaka nad którymi trzeba będzie popracować? Nic ważnego nie przychodzi do głowy? Ok, podpowiem kilka kwestii nad którymi najczęściej pracujemy z przyszłymi szczęśliwymi rodzicami.

  • czy i jak bardzo pies reaguje na dźwięk domofonu? Jeśli radosnym tańcem i szaleńczym oczekiwaniem na przyjście gości – nauczcie psa spokojniejszej reakcji.
  • jak reaguje na różne dziwne dźwięki? Warto przygotować (szczególnie ważne w przypadku wrażliwych czworonogów) psa i zapoznać go z różnymi dźwiękami wcześniej, potraktuj to jako element zabawy, tak aby nowości kojarzyły się psu z czymś miłym;
  • jak wasz pies reaguje na gości w domu? Czy potrafi zachować się gościnnie czy z nieskrywaną wdzięcznością kradnie całą uwagę zarówno gości jak i waszą zmuszając wszystkich do różnorakich aktywności?
  • czy psiak potrafi zająć się sobą gdy jesteście w domu czy nieustannie wymaga poświęcania mu uwagi? To bardzo ważna kwestia, warto nauczyć psiaka samodzielności przed pojawieniem się maluszka w domu, aby nie stanowiło to później problemu.
  • czy psiak reaguje na podstawowe polecenia słowne (bez smakołyków)? Czy rozumie słowo „nie” a także polecenia „wyjdź”, „chodź”, „idź na miejsce”, „zostaw”?
  • czy psiak dużo szczeka w domu? Czy reaguje na polecenie i przestaje gdy go o to prosicie?
  • czy potrafi zostawać sam w domu?
  • czy psiak odnajdzie się w sytuacji gdy będzie konieczność aby na kilka dni musiał zamieszkać u kogoś z waszej rodziny/ znajomych? Warto to sprawdzić kilka razy na spokojnie i bez pośpiechu.

Zmiany na spacerach

Oczywiście, że spacery szczególnie na początku nie będą wyglądały tak samo. Wszystko da się zorganizować, jednak dajcie sobie chwilę czasu na to aby sytuację nieco uporządkować. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności zorganizujcie sobie pomoc na ostatnie kilka dni przed i pierwsze dni zaraz po narodzinach dziecka. Czy ktoś z rodziny lub przyjaciół będzie mógł wam pomóc? Jeśli nie, to może warto nawiązać współpracę z petsitterem, czyli osobą
która zajmuje się wyprowadzaniem psów na spacery. I teraz pojawi się ważne w tej kwestii pytanie – czy wasz pies pozwoli wyprowadzić się na spacer gdy wy zostaniecie w domu? Nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, warto więc sprawdzić to wcześniej. Miejsca spacerów mogą również ulec zmianie, pewnie częściej będziecie chodzić po mieście czy parku a do lasu będziecie wybierać się nieco rzadziej.

Co szczególnie powinniśmy przećwiczyć?

  • naukę chodzenia przy wózku, nawet jeśli pies dobrze chodzi na smyczy, wózek jest dodatkowym elementem utrudniającym.
  • naukę spokojnego oczekiwania przy wózku – może się przydać w różnych sytuacjach.
  • przywołanie oraz spokojne oczekiwanie na zapięcie smyczy.

Jeśli mieszkacie w bloku, warto też opracować strategię wychodzenia z domu z psem i wózkiem – wydaje się to nie być problemem, ale pomyśleć o tym nie zaszkodzi.

Powitanie mamy i dziecka w domu

Wokół tego zdarzenia pojawiło się wiele mitów i niczym nie popartych teorii. Wyjaśnijmy kilka z nich:

  • Nie, nie musicie przynosić ze szpitala pieluszki z zapachem dziecka – jeśli ktokolwiek z domowników odwiedza kobietę i maluszka w szpitalu i następnie wraca do domu – pies z pewnością ma styczność z zapachami.
  • Nie, nie musicie dawać dziecka do powąchania psu – gdy wracasz ze szpitala dla psa najważniejsze jest to, że w końcu może cię zobaczyć, poświęć więc chwile na powitanie ze swoim czworonożnym przyjacielem, z jego punktu widzenia jeszcze nic się nie zmieniło w domu oprócz tego że już wróciłaś. To, że na świecie pojawiło się dziecko to nowość dla was – pies odczuje to dopiero za jakiś czas. Dajmy mu chwilę na dostosowanie się do sytuacji i nie atakujmy dodatkowymi bodźcami.
  • Pies i dziecko będą mieli czas na nawiązanie przyjaźni i więzi – nie przyspieszaj tego.
  • Jeśli cokolwiek wydaje się niebezpieczne lub nie masz komfortu w jakiejkolwiek sytuacji – przewiduj, reaguj, zapobiegaj – to lepsze niż zastanawianie się nad tym jak ukarać psa za niewłaściwe według was zachowanie.

Wszelkie trudności są przejściowe, nie zamartwiajcie się więc rzeczami na które nie macie wpływu i dajcie więc sobie czas na przeorganizowanie pewnych schematów – oczywiście, że poradzicie sobie ze wszystkim najlepiej jak tylko będzie to możliwe.