Psie zabawy


Autor: Anna Pankowska


Widok bawiących się psów jest czymś, na co możemy patrzeć niemal bez końca. Podziwiamy szczerą radość, szybkość reakcji, precyzję ruchów i zaangażowanie psów. Zabawa kojarzy się nam z pozytywną aktywnością. Często też staramy się tak zorganizować psu czas, aby miał okazję pobawić się z innymi czworonogami. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaką funkcję w życiu psa ma zabawa?

Psie zabawy

Zabawy w relacji pies – pies

Zabawa pełni bardzo ważną funkcję u szczeniąt i młodych psów. Jest to okazja do ćwiczenia umiejętności przydatnych podczas ewentualnej walki, polowania czy ucieczki przed niebezpieczeństwem. Młode psy podczas zabawy próbują różnych strategii i aktywności, aby czas ten był atrakcyjny. Często postrzegamy zabawę jako rodzaj odciążenia od poważnego traktowania elementów procesu uczenia się. Spójrzmy na to inaczej – dla najmłodszych, zabawa jest bardzo poważną nauką. Jest to prawdziwa praca w trakcie psiego dzieciństwa. Co ważne, mówimy tu zarówno o istotnej roli zabawy psa z innymi psami, jak i z człowiekiem.

Oczywiście, jak wszystko w psim świecie, również podczas zabawy psiaki kierują się pewnymi zasadami:

najpierw poproś/zapytaj

Psy chcące się bawić wyraźnie pokażą swoje intencje. To co najważniejsze – w czasie zabawy ciało psa jest rozluźnione, widać lekkość ruchów i pozytywne nastawienie. Nie zmuszaj swojego psa do zabawy. Jeśli zauważasz, że podczas spacerów niechętnie podchodzi do innych psów, często tylko po to aby spokojnie się przywitać i odejść – uszanuj to. Zaoferuj mu w zamian wspólną zabawę z tobą i inne atrakcje podczas spacerów. W przypadku dorosłych psiaków, które niechętnie podejmują zabawę, wizyty na psich wybiegach raczej nie będą dobrym pomysłem.

szczerość

Podczas psich zabaw nie ma czasu na oszukiwanie. Pamiętajmy, że elementem psiej zabawy może być podgryzanie, warczenie, gonitwy, zapasy i innego rodzaju elementy pracy ciałem. Musi być więc w psach duża dawka pewności, że zachowania które prezentują są „na niby” a nie na serio. Jeśli więc widzisz, że Twój pies nie jest zaangażowany, ucieka do ciebie czy też od psów – najwyższy czas abyście opuścili to miejsce. Warto też wspomnieć o tym, że warczenie w trakcie zabawy, połączone ze zrelaksowaną postawą ciała, może być elementem zabawy zarówno w relacji pies – pies jak i pies – człowiek. W przypadku obu tych relacji, bardzo ważne jest jednak to, aby psiak umiał opanowywać emocje. Jeśli zauważasz, że twój pies za bardzo „nakręca się” podczas zabawy, naucz go opanowania. Dobrym wstępem do takiej nauki jest wprowadzenie krótszych sesji zabaw, aby psiak uczył się robienia przerw, które są jednym z wyznaczników dobrej zabawy.

dobre maniery

Psy porozumiewają się za pomocą ustalonych sygnałów mowy ciała. Część z nich jest wrodzona (na przykład ziewanie, które może być oznaką stresu), części uczą się w trakcie procesu socjalizacji i poprzez kontakt z innymi psami. Obserwuj swojego psa wnikliwie i kontroluj, czy zabawy w jakich bierze udział są na pewno tak samo satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli widzisz, że twój pies jest zbyt natarczywy w zabawach lub wręcz przeciwnie – widać, że stroni od innych psiaków, jest to najlepszy moment aby opuścić miejsce zabaw i udać się na dalszą część spaceru. Pamiętaj, pies zawsze wie gdzie znajduje się wyjście z budynku, pokoju, wybiegu dla psów i jeśli się do niego kieruje – uszanuj jego wolę. Bardzo wnikliwie obserwuj też, czy twój pies na pewno dobrze się bawi – to może zmienić się w każdej chwili. Zareagowanie i przerwanie nieodpowiedniej zabawy będzie budowało w psie poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do ciebie. Jakie sygnały powinny być dla nas alarmujące? Chowanie się psiaka za krzakami, drzewami, podchodzenie do drzwi, wyjścia, nagłe obskakiwanie opiekuna psa z którym się nie dogaduje, nerwowe sygnały wysyłane do innych psów, nagłe zastyganie w bezruchu. Może się tak zdarzyć, nawet wśród psich kumpli, że psiaki mają już dość kontaktu, może jeden z nich był zbyt nachalny. Jeśli więc chodzicie na wybiegi dla psów – obserwuj zachowanie swojego psiaka. Owszem, to jest czas dla nich, ale zawsze powinniśmy mieć psy na oku. On sam nie będzie mógł opuścić tego miejsca – jest zdany na ciebie.

przeproś jeśli popełniłeś błąd

Podczas energicznych zabaw i szaleńczych gonitw, zdarzyć się może, że któryś z psiaków popełni błąd i chwyci zębami nieco zbyt mocno, albo przypadkowo podczas szarpania się zabawką użyje zbyt dużo siły. Pozwólmy psom „okazać skruchę” i dajmy im szansę na ponowne podjęcie zabawy – jeśli z niej skorzystają to super, jeśli nie – potraktujcie to jako ważne doświadczenie na przyszłość.

Zabawy w relacji pies – człowiek

Jeśli przyjrzymy się psim zabawom, widzimy przede wszystkim zaangażowanie, wyraźną pozytywną ekspresję, bycie tu i teraz, skupienie i dużo radości. To powinien być dla nas wyznacznik tego, jak się bawić z psem.

Często spotykam się z pytaniami o to, co zrobić aby psiak który chętnie bawi się z nami w domu i wręcz wciska nam zabawki w ręce, zechciał się z nami bawić również podczas spacerów, a nie tylko szukał kontaktu z innymi psami.

Przede wszystkim, warto przyjrzeć się temu jak podchodzisz do spacerów. Czy jest to przykry obowiązek, bo rano przed pójściem do pracy nie masz czasu, po południu wracasz zmęczony i nie chce ci się spacerować, bo kiepska pogoda, ciemno i zimno? A żeby wynagrodzić psu samotność podczas gdy jesteś w pracy, bawisz się z nim w domu przez cały wieczór? Jeśli spacery są krótkie lub bardzo krótkie a większość atrakcji zapewniasz psu w domu, uczysz psiaka tego, że na twoją uwagę i wspólne fajne aktywności może liczyć tylko w domu właśnie. A na spacerach ważny może być dla niego cały świat, wszystko co w domu jest niedostępne – psy, inni ludzie, ptaki. Jak więc więc to zmienić? Najlepiej małymi kroczkami ale konsekwentnie. Zacznij od zmiany nastawienia do spacerów – niech będą one dłuższe, wypróbuj co dla twojego psiaka będzie atrakcyjne – może będzie zainteresowany gdy pójdziecie w nowe miejsce? A gdyby tak schować mu pachnące przysmaki w korze drzewa i zachęcić go do szukania ich? Może chętnie pobawiłby się z Tobą w ganianego/ chowanego? W domu natomiast, spróbuj uczyć go większej samodzielności. Fajnym pomysłem jest, aby posiłek który otrzymuje chociaż w części podawany był w formie aktywizującej go do szukania kawałków jedzenia co będzie się wiązało z podejmowaniem samodzielnych zadań przez psiaka.. Pomóż mu przekonać się, że dom to nie jest centrum wszelkich rozrywek, a raczej oaza spokoju i miejsce do odpoczywania. Atrakcje i energiczne zabawy wynieście na spacery.

Podczas zabaw, najważniejszym wskaźnikiem jest zaangażowanie wszystkich stron. Korzyści wynikające z zabaw mają duży wpływ na rozwój i dobre samopoczucie psa. Bawmy się więc z psami, ale też w miarę możliwości przemycajmy do zabawy to, co będziemy mogli wykorzystać na co dzień. Pies chętnie za tobą biega? Wołaj go wtedy gdy jesteś pewien, że cię dogoni, zawsze tym samym ustalonym hasłem. Podczas szarpania robi przerwy i puszcza zabawkę? Nazwij to zachowanie. Takie powtarzanie, w trakcie zabawy też będzie przynosiło skutek – pies zapamiętuje schematy, ćwiczy pamięć mięśniową. Zabawa, szczególnie ta angażująca psi węch, jest bardzo stymulująca, daje psu dużo satysfakcji. Wykorzystaj to. Udanej zabawy!