Niepożądane zachowanie psów: obrona jedzenia.


Autor: Pat Miller | Tłumaczenie: Anna Pankowska


Kiedy pies broni zasobów, czyli pięć rzeczy które możesz zrobić, kiedy Twój pies broni zabawek, kości, smakołyków, czy posłania.

Obrona zasobów może być naturalnym, normalnym zachowaniem psa, ale jest to niepokojące kiedy Twój własny pies warczy, albo co gorsza, kłapie na Ciebie zębami w obronie zasobu.

Powstrzymaj jednak swój pierwszy odruch aby oddać psu. Zamiast tego, proponuję rozwiązanie w pięciu krokach:

1. Przestań.

Cokolwiek robiłeś, co skłoniło psa do warczenia przestań to robić. Natychmiast. Jeśli podchodziłeś do psa, nie podchodź, jeśli wyciągałeś rękę w jego stronę, nie wyciągaj. Jeśli natomiast próbowałeś zabrać mu zabawkę albo kość, przestań próbować.

2. Przeanalizuj.

Twój następny krok zależy od przeprowadzonej przez ciebie z prędkością światła analizy sytuacji. Jeśli twój pies zamierza się właśnie aby cie ugryźć, wycofaj się. Szybko. Jeśli jesteś pewien, że nie będzie eskalował swojego zachowania, stój w bezruchu. Jeśli natomiast nie jesteś pewien, wycofaj się. Lepiej pomylić się zachowując więcej ostrożności. Uzupełnij swoją analizę
o informację o tym, jaki zasób był według twojego psa warty bronienia i co ty zrobiłeś aby skłonić go do obrony tego zasobu.

3. Wycofaj się.

Jeśli już się wycofałeś z obawy przed ugryzieniem, przejdź do punktu 4. Jeśli stałeś w bezruchu, poczekaj aż napięcie psa opadnie i wtedy się wycofaj. Sytuacja wygląda tak: psy sygnalizują obronę zasobów zawczasu – zastygnięciem
w bezruchu, twardym spojrzeniem, usztywnieniem ciała, mruknięciem, warczeniem, kłapnięciem lub ugryzieniem – abyś się odsunął i zostawił go
w spokoju z jego cennymi zasobami.

Twoje bezpieczeństwo jest priorytetem, więc jeśli ugryzienie jest nieuchronne, najwłaściwsze będzie niezwłoczne odsunięcie się. Jednak, nasze odsunięcie się wzmacnia bronienie zasobów przez psa. „Tak!“ – mówi pies. „Zastygnięcie w bezruchu zadziałało, sprawiło że człowiek się odsunął. Wzmocnione zachowania będą się powtarzać albo nasilać, więc można się spodziewać „więcej“ bronienia następnym razem.

Jesli, natomiast, sytuacja jest dla ciebie na tyle bezpieczna, abyć mógł stać w bezruchu i poczekać aż psie napięcie nieco opadnie i wtedy odejdziesz, wzmocnione zostanie spokojne zachowanie psa. „Hmmmmm“, powie pies. „Trochę się uspokoiłem i to sprawiło, że człowiek sie odsunął.“ Z zachowaniem środków ostrożności, odczekanie chwile aż pies nieco odpuści kiedy jesteśmy blisko niego, spowoduje obniżenie częstotliwości/ nasilenia zachowań związanych z obroną zasobów.

4. Zarządzaj

Oferuj swojemu psu rzeczy których może bronić tylko wtedy, gdy nie będziesz musiał mu go odbierać. Klatki (wypracowane jako azyl i schronienie dla psa- przyp. A.N.) są dobrym miejscem, gdzie psy broniące zasobów mogą cieszyć się swoją cenną zdobyczą. Kiedy pies jest w klatce ze swoją zdobyczą, nie zaczepiaj go i zadbaj aby nikt mu nie przeszkadzał. Jeśli wasz dom odwiedzają małe dzieci, pies powinien nauczyć się odpoczywania w klatce – dla swojego i ich bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, co według psa będzie na tyle cenne aby tego bronić, szczególnie że dzieciaki przynoszą swoje zabawki aby się bawić.


Potrzebujesz konsultacji behawioralnej? W niektórych przypadkach możliwa jest pomoc zdalna. Więcej na stronie Behawiorysta online.


5. Pracuj ze swoim psem

Pracujcie pod okiem dobrego profesjonalisty nad modyfikacją zachowań zwanych obroną zasobów po to, aby pies nie stresował się już więcej kiedy ktoś będzie przechodził koło jego cennych zasobów. Naucz psa słowa-klucz „wymiany“ na bardzo cenne zasoby, takie jak pieczonego/gotowanego kurczaka/steka, zaczynając od wymiany za mniej cenne zasoby i podnosząc poprzeczkę coraz wyżej. W końcu pies będzie cieszył się z „wymiany“ gdy tylko usłyszy słowo oznaczające jeszcze lepsze rzeczy i z radością odda/ wymieni się z Tobą kiedy będzie taka potrzeba. Dobrze zaplanuj pracę z psem, przewiduj jego zachowania.

Obrona zasobów to nie jest dobre tło do walki.