Co wiemy o psach, czyli wyniki najnowszych badań.

W dniach 28-30 czerwca 2013 brałam udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie dla promocji badań stosowanych w nauce o psach (Society for the promotion of applied research in canine science – SPARCS). Mówcami podczas konferencji byli: Marc Bekoff, Raymond Coppinger, Michael W. Fox, Alexandra Horowitz, Kathryn Lord, Adam Miklosi, Monique Udell orazClive Wynne – naukowcy zajmujący się na co dzień badaniami nad pochodzeniem, żywieniem, zdolnościami poznawczymi, zachowaniami socjalnymi i emocjami psów.

SKĄD POCHODZĄ PSY

Dzień pierwszy poświęcony był tematom związanym z najnowszymi odkryciami związanymi z pochodzeniem psów. Ray Coppinger przedstawił wyniki badań, które potwierdzają wcześniejsze teorie mówiące, że psy nie pochodzą od wilków. Psy mają więcej wspólnych przodków z kojotami, nie ma jednak genetycznego dowodu aby z całą pewnością stwierdzić skąd pochodzą. Potwierdzenie tego odkrycia jest o tyle istotne, iż jest ono  kolejnym argumentem dla całkowitego obalenia teorii dominacji której zasady do dzisiaj są wciąż żywa dla usprawiedliwienia siłowych metod radzenia sobie z tym co określamy zachowaniami problemowymi występującymi u psów towarzyszących.

ŻYWIENIE
Kolejnym poruszanym tematem była kwestia odżywiania psów, którą przedstawiał dr Michael Fox. Dr Fox jest doktorem weterynarii. Z jego badań wynika wyraźnie, iż nie powinno się podawać psom karm zawierających zboża, w szczególności soję i kukurydzę. Spożywanie dużej ilości kukurydzy powoduje brak równowagi pomiędzy stężeniem kwasów omega-3 i omega-6. Dysproporcja ta, w szczególnych przypadkach, może powodować choroby serca, depresje, może również wpływać na wzmożenie zachowań agresywnych. Podawanie zwierzętom towarzyszącym dużej ilości zbóż (w szczególności w suchych karmach słabej jakości) może powodować różnorodne problemy zdrowotne. Kukurydza i soja, jako źródło białka, nie powinna być w nadmiarze oferowana ani zwierzętom ani ludziom, ponieważ ze względu na modyfikacje jakim są poddawane, zawierają białka których nasze organizmy nie znają i nie potrafią sobie z nimi poradzić.

ZABAWA
Mark Bekoff poruszył niezwykle istotny i interesujący temat relacji społecznych czyli zabawy u psów. Aby zabawa była zabawą, musi być spełnionych kilka warunków: chęć obu stron, współpraca, sekwencje zabawowe, zamiana ról. Zabawa rozwija zdolności społeczne i fizyczne, rozwija zdolności poznawcze, a także przygotowuje do tego, jak zachować się w niespodziewanych sytuacjach, rozwija zdolności komunikacyjne. Nierozerwalną częścią zabawy są negocjacje, a tak zwane psie zapasy można zaobserwować u psów które są dobrymi kumplami i ufają sobie nawzajem. W przypadku psów problemowych, zabawa jest oznaką rehabilitacji, resocjalizacji.

Zasady dobrej zabawy:

  • najpierw poproś/zapytaj,
  • bądź szczery,
  • pamiętaj o dobrych manierach,
  • przyznaj się jeśli popełnisz błąd.

Co ciekawe, psy podczas zabawy potrafią przeprosić jeśli popełnią błąd.

Na koniec, kilka pytań i odpowiedzi:

1. Czy psy potrafią się prawdziwie śmiać z radości?

Tak. W szczególnych sytuacjach, śmiejący się pies jest rozluźniony i wesoło, mocno dyszy.

2. Czy psy są samoświadome, czyli czy widzą swoje odbicie w lustrze i rozpoznają się?

Udowodniono, iż delfiny, szympansy i słonie widzą swoje odbicie w lustrze i potrafią stwierdzić jeśli to odbicie różni się od standardowego (testowano to za pomocą np. przyklejenia kartki na głowie). Próbowaliście tego z psami? Otóż psy widzą swoje odbicie w lustrze, ale wiedzą, że to nie jest inny pies i ignorują ten fakt. Mówi się, że psy nie są głupie albo, że są…. mniej narcystyczne.

3. Dlaczego psy tarzają się w odchodach i innych wątpliwie atrakcyjnych dla człowieka zapachach?

Z tego samego powodu dla którego niektórzy ludzie nadużywają perfumów a więc po to, aby przyciągnąć uwagę społeczną.

4. Czy psy potrafią odczuwać empatię?

Tak, empatia to jeden z najbardziej rozwiniętych u psów zmysłów.  

Konferencja ta była niewątpliwie jednym z największych wydarzeń w psim świecie, również ze względu na to, że była dostępna dla użytkowników z całego świata.